„Jest tylko jeden najważniejszy czas, a ten czas – to teraz. Jest najważniejszy dlatego, że tylko nad nim mamy jakąkolwiek władzę”. Lew Tołstoj.

 

Na pewno znasz dziesiątki sposobów na to, jak być tu i teraz, czyli jak wspomagać swoją obecność i uważność.

A dzisiaj poznasz kolejny prosty sposób wzięty z praktyki mindfulness.

 

Jest warty uwagi, bo działa i na poziomie zmysłów (wzroku, słuchu) i na poziomie ciała, a więc pozwala w stresującej sytuacji szybko powrócić do tego, co masz przy sobie: oddech, zmysły, emocje oraz ciało.

Co ważne, w bonusie dostaniesz polepszenie relacji z ciałem, co w dzisiejszych, naznaczonych niepokojem i lękiem, jest szczególnie potrzebne!

 

To działamy!

  • zamknij oczy, weź 3-4 głębsze wdechy i wydechy
  • otwórz oczy, rozejrzyj się, a potem znajdź pięć przedmiotów w swoim otoczeniu. Skup się przez ok. 10-15 sekund na każdym z nich, zauważając ich wielkość, kształt i kolor.
  • zamknij oczy i posłuchaj dźwięków w otoczeniu. Spróbuj zauważyć/wyodrębnić 5 z nich.
  • z zamkniętymi oczami weź pięć głębszych oddechów tak, żeby wydech był dłuższy niż wdech a najlepiej, jakby wydechowi towarzyszył dźwięk
  • na chwilę otwórz oczy i znajdź blisko siebie pięć różnych powierzchni. Kładź na nie dłonie i czuj ich fakturę, temperaturę itp. Możesz to także zrobić z zamkniętymi oczami.

I na tym możesz zakończyć albo dodać kolejny punkt:

  • z otwartymi lub zamkniętymi oczami wstań i poczuj swoje stopy stojące mocno na ziemi. Poczuj, czy ciało jest wyprostowane czy może „wędruje” w jakąś stronę… Pobądź w takim odczuwaniu ciała przez 20-30 sekund.

 

To tyle.

Powtarzaj to „bycie” tak często, jak chcesz.

Pamiętaj, że ciało i umysł/mózg się potrafi uczyć i tak, jak nauczyliśmy się żyć w stresie ze wszystkimi tego konsekwencjami – tak możemy nauczyć się uważnego, odstresowującego bycia tu i teraz!

A o innych, bardziej rozbudowanych sposobach na bycie z ciałem pisałem:

tutaj

tutaj

i tutaj

 

BYCIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry