Ten temat możesz traktować jako uzupełnienie wpisu z zeszłego tygodnia (zajrzyj tutaj) albo jako odrębną propozycję na kilka najbliższych, wakacyjnych dni…

 

Tydzień temu przyglądaliśmy się ciału i odczuciom w kontekście pozycji i postawy, jaką zwyczajowo przyjmujesz, a dzisiaj spojrzymy na ciało w ruchu.

Potrzebujesz nieco większej przestrzeni, bardziej spacerowej, najlepiej w miłym, zielonym otoczeniu.

Ale zanim ruszysz, weź głębszy wdech i poczuj obie strony klatki piersiowej. Sprawdź, czy poruszają się w ten sam sposób. Teraz wydech. Poczuj „opadanie”.

Kontynuuj uważne oddychanie i porównuj odczucia związane z poruszaniem się lewej i prawej strony klatki piersiowej. Poczuj, czy gdzieś jeszcze w ciele czujesz ruch zapoczątkowany przez oddech.

Poczuj bicie serca. Czy czujesz je tylko w piersi czy może przenosi się gdzieś do ciała np. w formie pulsowania…?

 • a teraz rusz przed siebie i idź w taki sposób, w jaki zazwyczaj to robisz. Po kilkunastu metrach zacznij kierować jeszcze większą uwagę do ciała i poczuj:
 • które miejsce w ciele odczuwa ruch najbardziej? Może wcale nie nogi? Ręce? Biodra? Ramiona? Jeśli kręgosłup, to na jakiej wysokości?
 • czy to przemieszczanie się jest swobodne czy może gdzieś w ciele czujesz jakieś ograniczenia?
 • jeśli swobodnie – to w którym obszarze tej swobody jest najwięcej? Jeśli nie – gdzie w ciele są jakieś blokady? Co powstrzymuje Twoje swobodne płynięcie w przestrzeni?
 • poczuj długość Twoich kroków? Czy jedna noga idzie bardziej w przód? A może wyskakuje naprzód trochę szybciej niż druga?
 • poczuj nacisk na podłoże. Która stopa naciska bardziej? Którą stronę ciała odczuwasz jako wyraźnie „cięższą”?
 • jak stawiasz pięty? Czy jedna uderza w ziemię mocniej niż druga?
 • teraz ręce. Czy czujesz kołysanie ramion? Jeśli tak, to poczuj, które jest swobodniejsze w tym ruchu.
 • jak daleko w przód idą dłonie? Która wysuwa się bardziej w przód?
 • poczuj położenie głowy. Czy idąc patrzysz daleko, na wprost czy kierujesz wzrok przed stopy?
 • na koniec „przeskanuj” całe ciało i sprawdź, czy takie uważne przebywanie z ciałem, zmieniło Twoje odczuwanie ruchu, odczuwanie granic ciała, poruszania się kończyn i przenikania się Twojej lewej i prawej strony…

To tyle.

Przez kilka najbliższych dni pobadaj swój sposób poruszania się. Za każdym razem sprawdzaj, czy coś się zmieniło. Czy  na przykład zmienił się Twój sposób postrzegania ciała, a może sposób chodzenia czy ustawiania kończyn…

A może to bycie w ciele przez podobieństwo do medytacji pomogło Ci pozbyć się natrętnych i powracających myśli i trochę Cię zrelaksowało? 😊

Takich odkryć może być więcej!

Działaj w spokoju, nie spiesz się, powodzenia!

 

 

MAPA 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry