OSTROGI

 

 

Dzisiaj ostroga piętowa. Temat, który ostatnio pojawił się w moim otoczeniu kilka razy.

Ale jeśli Ciebie nie dotyczy, to i tak uczulam Cię na to, że poniższe ćwiczenia warto wykonywać jak najczęściej, żeby jak najdłużej mieć piętę, stopę i łydkę w dobrym stanie.

W sieci znajdziesz dużo informacji na temat ostrogi, bo jak zawsze w czwartkowych wpisach, stawiam na praktykę, a teorię zostawiam Tobie, jeśli Ci potrzebna 😊

 

Ostroga piętowa to zmiany zwyrodnieniowe w obszarze rozcięgna podeszwowego, a więc tego, co na spodzie stopy…

Pierwsze oznaki bólu pojawiają się tylko w momencie ruchu/wysiłku, czyli kiedy obciążasz piętę lub kiedy unosisz palce stóp ku górze.

Później ból (punktowy lub pulsujący) pojawia się nawet, kiedy się nie ruszasz, a z czasem się nasila i przenosi ze środka pięty ma jej całą powierzchnię.

 

Może powstać kiedy:

 • za długo przebywasz w pozycji stojącej
 • zbyt dużo ćwiczysz np. bez rozgrzewki, uprawiając np. sporty biegowe po twardej powierzchni lub inne, obciążające stopy szybką zmianą kierunków, jak tenis, badminton, koszykówka
 • nosisz źle dobrane buty (za małe/za duże, za wąskie, na obcasach)
 • masz nadwagę
 • masz niewyleczone urazy, zwichnięcia, nadwerężenia, naderwania – najczęściej w okolicy kostki/stawu skokowego. Lub jesteś po długo trwającym unieruchomieniu nogi.
 • masz wady wrodzone np. płaskostopie, szpotawość lub koślawość stóp
 • statystycznie masz powyżej 65 lat, czyli, znów statystycznie – z racji wieku możesz mieć skróconą długość kroku. Dłuższy kontakt pięty z podłożem skutkuje większym jej obciążaniem.
 • kiedy Twój system powięziowy jest „za ciasny”, co samo w sobie wpływa na zwiększenie napięć w obrębie całej stopy i dotyczy zarówno mięśni, ścięgien, jak i stawów.
  A taki jest nie tylko wtedy, gdy przeciążasz swoje ciało „robieniem” – ale też wtedy, gdy za mało go używasz, siedząc przez wiele godzin za biurkiem lub w samochodzie lub w fotelu/na kanapie w domu.

 

Co robić?

 • po pierwsze: zdiagnozować u lekarza, który zaleci dalsze postępowanie.
  Na szczęście operacyjne usuwanie ostrogi odeszło w niepamięć, bo niszczono przy okazji tkankę tłuszczową w okolicy pięty.
  To, co statystycznie przynosi najlepsze efekty, to fala uderzeniowa, czyli fala, wytwarzająca wysokie ciśnienie, która wnika w głąb tkanek. Już pierwszy zabieg może znacznie zmniejszyć napięcia mięśniowe i poziom odczuwanego bólu.
  Po zabiegu możesz dostać zalecenia dotyczące butów/butów ortopedycznych, wkładek, tapingu, niesterydowych środków przeciwzapalnych (przy silnym bólu – sterydowych)

ALE

co najważniejsze – dodatkowo dostaniesz zestaw ćwiczeń rozciągających i rozluźniających zarówno rozcięgno podeszwowe, jak i sąsiadujące z nim mięśnie. Coraz częściej również poleca się serię masaży.

I o tym właśnie poniżej.

 

STOPA/ROZCIĘGNO PODESZWOWE

 • masaż stopy dłonią, w siadzie, połączony z „wyginaniem” stopy i palców. Wszystkie ruchy dozwolone 🙂
   
 • masaż na rolce, która pozwala wymasować także krawędzie stopy
 • masaż piłką wielkości piłki tenisowej i/lub golfowej. Jeśli ból jest mocny, użyj miękkich, gąbkowych, jeśli możesz – lepiej używać twardszych, ale z zachowaniem ostrożności.
     
 • rozciąganie palców w siedzeniu. Możesz użyć ręcznika.
 • rozciąganie palców przy ścianie/meblach

 

ŁYDKA

 • masaż łydki w siadzie, zarówno z tyłu, jak i z przodu (mięśnie piszczelowe, które schodzą „pod” stopę). Tak, jak w przypadku stopy – wszystkie ruchy dozwolone, używaj palców albo kostek dłoni.
 • masaż dużą rolką. Jedna łydka na raz, jeśli nie boli, dołóż drugą nogę jako obciążenie.
   
 • masaż piłkami. Jak wyżej z tym, że chodzi o to, by pięta nie opierała się o podłogę. To znaczy, że musisz wziąć piłkę o większej średnicy albo położyć piłkę wielkości tenisowej na podstawie, np. książce.
 • rozciąganie przy pomocy ręcznika
 • rozciąganie poprzez „uruchomienie” stopy w ruchu w kierunku ciała. Napnij – rozluźnij itd.
   
 • rozciąganie przy ścianie oraz inne fajne pomysły znajdziesz TUTAJ

 

Na dzisiaj tyle.

UWAGA!!

Jak napisałem na wstępie – te propozycje nie dotyczą wyłącznie radzenia sobie z problemem z ostrogą piętową!!

Możesz je ZAWSZE stosować na zmęczone nogi!!

 

Pamiętaj, że KAŻDE przeciążenie, nawet niewielkie, może zmienić Twój wzorzec stania czy chodu.

A to oznacza, że zaczniesz wprowadzać nowe, destabilizujące dla ciała pozycje, a za nimi mogą pójść kolejne przeciążenia i zmiany, które z czasem przemieszczą się dużo wyżej – do kolan, bioder, lędźwi czy części szyjnej kręgosłupa…

Bądź więc uważna/uważny na to, co zaczyna się lub dzieje się w stopach – to nasza platforma, od stanu której zależy to, co powyżej…

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej albo po prostu poćwiczyć, również przy użyciu piłek i rolek, zapraszam Cię na ZAJĘCIA

A jeśli chcesz poczuć prawdziwą ulgę w stopach i łydkach, wpadnij na MASAŻ

 

 

OSTROGI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry