Dzisiaj poznasz kolejną taśmę anatomiczną – taśmę powierzchowną przednią.
Biegnie ona od grzbietowej części stóp do bocznych części czaszki.
Ma za zadanie:
- równoważyć napięcia taśmy powierzchownej tylnej (o niej pisałem TUTAJ)
- kontrolować wyprost stawów kolanowych
- chronić miękkie struktury z przodu ciała
- zabezpieczać narządy wewnętrzne jamy brzusznej
- pomagać w zginaniu tułowia (szczególnie stawów biodrowych).
Pozostaje w „bliskiej relacji” z taśmą tylną – na zasadzie przeciwstawnych sił i kierunków działania.
Kiedy taśma tylna ciągnie ciało w dół, taśma przednia pociąga je w górę, od odcinka szyjnego do miednicy – co pozwala na zachowanie właściwej postawy.
Ale jak już wiesz – nawet niewielkie przeciążenia, zgodnie z prawem powięziowym – „wszystko łączy się ze wszystkim”, potrafią zaburzyć tę właściwą postawę poprzez:
- ograniczenie zgięcia podeszwowego
- przeprost stawu kolanowego
- przednie pochylenie i przemieszczenie miednicy
- zaburzenia oddechowe w przedniej części żeber
- wysunięcie głowy w przód i do dołu.
Co robić?
Masować i rozciągać!!!!!
Masaż ZAWSZE będzie na pierwszym miejscu, bo powięź świetnie reaguje na dotyk, który pomaga w nawilżeniu i dokrwieniu, a przez to umożliwia większy zakres ruchu.
A z tym większym zakresem ruchu, tak „od ręki” możesz pozwolić sobie na lepsze wykorzystanie ćwiczeń rozciągających!
- usiądź na krześle i wyobraź sobie sznurek przyczepiony do czubka głowy. Na wdechu niech pociągnie Cię do sufitu. Rozluźnij ramiona i zrób „drugi podbródek”, żeby broda nie uciekała w górę. Na wydechu rozluźnij pozycję.
- stań przy ścianie z przyklejonymi do niej piętami, pośladkami i łopatkami (ale nie ściągaj ich nadmiernie). Sprawdź, co się dzieje z głową, bo może nie być wcale blisko ściany!
Powoli doklej do ściany potylicę i poczuj, jak stoi się w takim wyproście. Oddychaj spokojnie. Powtarzaj to ćwiczenie klika razy w ciągu dnia. - kot-krowa – jak zawsze pozycja dobra na wszystko! I na taśmę przednią i tylną. Na wdechu głowa idzie w górę a plecy robią się wklęsłe, na wydechu głowa idzie do bioder/biodra do głowy, plecy się zaokrąglają.
- stań przy ścianie (jak na zdjęciu). To wersja na rozciąganie „łydek z przodu” (na zdj. noga z przodu), ale przy okazji możesz porozciągać obszar na taśmie tylnej (noga z tyłu).
Na zdjęciu 3 rozciąganie stopy w przedniej części.
- uklęknij w wersji siedzenia na piętach (stopy baletnicy). To genialnie rozciąga także uda.
- i druga wersja, kiedy siedzisz na palcach
- połóż się na plecach na dużej piłce rehabilitacyjnej
- oddychaj! Wszelkie głębokie wdechy świetnie działają na przykurczoną taśmę przednią w okolicy żeber i przepony. Jeśli chcesz więcej – odsyłam Cię tutaj:
- dodatkowo – daj odpocząć mięśniowi prostemu brzucha. Jeśli za bardzo go mordujesz, chcąc mieć na wakacje „kaloryfer/sześciopak”, to taśma przednia skraca się i cierpi na tym przepona oraz okolice lędźwi…
A jeśli chcesz zrobić więcej – zapraszam na masaż albo naukę automasażu, co znacznie przyspieszy rozluźnianie mięśni leżących na taśmie przedniej.